تولید خاک اره

بازیافت چوب و تولید خاک اره


  صفحه اصلی / مقالاتطرح توجیهی تولید خاک اره 20 تن در روز !

  نویسنده : تیم راشا


امروزه در کشورهای پیشرفته ، صنعت بازیافت به سرمایه گذاری ای پرسود و زود بازده تبدیل شده است.

 به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه ( عمدتا رایگان و یا قیمت بسیار پایین ) ، ریسک سرمایه گذاری در این حوزه را بسیار پایین آورده است.

تولید خاک اره و صنعت چوب (به عنوان یکی از صنایع مادر و مولد ) علی الخصوص در ایران ، موارد مصرفی و صنایع وابسته بسیاری برای این محصول وجود دارد.

بازیافت چوب و صنایع چوبی  باعث کاهش صدمات زیست محیطی وصدمه به مراتع و جنگلها  می شود.

بلکه خود به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال نیز کمک شایانی می کند.

روزانه به طور متوسط چیزی در حدود 150 تن زباله چوبی ( این عدد در فصل هرس به مراتب عدد بزرگتری می باشد )  از کلان شهرهای ایران جمع آوری شده که عملا به همراه دیگر زباله های شهر سوزانده و یا دفن می شود که صدمات جبران ناپذیری را به طبیعت وارد می سازد.

ابتدایی ترین معضل مربوط به این امر هزینه زیاد جمع آوری ای ضایعات می باشد؛ چرا که به دلیل پر حجم بودن این نوع ضایعات حمل آن به مراتب پرهزینه تر و زمان برتر از سایر ضایعات می باشد.

دلیل اصلی افزایش میزان زباله های چوبی، نا آگاهی عمومی نسبت به مسائل زیست محیطی می باشد؛عدم توجه به به بازیافت ضایعات چوبی نه تنها در میان عموم رایج است، بلکه سازمان ها و ارگان های مرتبط از جمله شهرداری ها و مدیران ارشد نیز از این موضوع غافل هستند.

متاسفانه هنوز صنایع متوجه نفع اقتصادی و زیست محیطی حاصل از بازیافت نشده اند.

 

  بازیافت ضایعات چوبی

ضایعات چوبی عموما به سه دسته تقسیم می شوند : ضایعات ساختمانی ، ضایعات باغی و فضای سبز شهری ( هرس درختان ) و ضایعات حاصل از صنایع تولیدی پالت سازی و مبل سازی و … در ادامه به تفکیک و بررسی هر جز می پردازیم:

ضایعات ساختمانی :

این ضایعات شامل در و پنجره های چوبی بعد از تخریب ساختمان ، لوازم منزل دور ریخته شده که اغلب توسط تیم شهرداری هر منطقه جمع آوری شده و به مرکز دفع ضایعات انتقال پیدا کرده و عمدتا دفن شده که بدلیل وجود چسب و مواد شیمیایی صدمات زیادی به محیط زیست وارد می کنند.

ضایعات باغی و فضای سبز شهری ( هرس درختان ) :

این ضایعات شامل هرس حاصل از درختان و جمع آوری درختان تخریب شده و یا خشک شده می باشد که معمولا قطرهای بین 12 تا 20 سانتی متر برای تولید ذغال ( لیمو ) مورد استفاده قرار گرفته و قطرهای پایین تر که بخش عظیمی از ضایعات بوده سوزانده یا دفن میگردند که در صورت سوزانده شدن باعث ایجاد آلودگی زیادی شده و در صورت دفن شدن در دراز مدت صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کنند.

لازم به ذکر است، ضایعات سرشاخه نیز به دو دسته برگ دار و بدون برگ تقسیم بندی می شوند؛ که بخش برگ دار به دلیل تجزیه سریع قسمت برگ برای تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد و بخش بدون برگ که ارزشمندترین محصول برای تبدیل شدن به مواد اولیه می باشد، برای تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

ضایعات صنایع چوبی :

غالبا در کارگاههای تولیدی پالت و مبل و محصولات چوبی به وفور یافت می شود که به دلیل به وجود آمدن از چوب های بسیار با کیفیت از جمله چوب سنوبر و روسی و گردو بسیار ارزشمند و سود ده می باشند.

  کاربرد بازیافت ضایعات چوبی

برای ضایعات ساختمانی با استفاده از دستگاه چیپس کن می توان چیپس چوب در سایز 10 میلیمتر تولید نمود و از این چیپس چوب ها برای ساخت تخته های سه لایی و در کارخانه های نئوپان سازی نیز استفاده نمود.

همانطور که گفته شد به دلیل حجم بالا این ضایعات و هزینه های بالای حمل و بارگیری، اقتصادی ترین راه خرد کردن آن و چیپس کردن و تبدیل شدن به مالچ باعث کاهش چشمگیر حجم چوب و نهایتا کاهش هزینه های حمل و بارگیری می شود.

( به طور مثال 600 متر مکعب سرشاخه در صورت خرد شدن و چیپس شدن این حجم یک بیستم کاهش یافته و به 30 متر مکعب خواهد رسید !!! )

چند نمونه از محصول شده توسط چیپر پودر کن شرکت راشا به صورت زیر می باشد:

سایز محصول تولید شدهموارد استفاده
پودر چوب 0.8 میلیمترچوب پلاس و MDF ( در صورت استفاده از اکسترودر گیربکسی پودر را می توان برای تولید ذغال نیز استفاده نمود.
پودر چوب 2 تا 6 میلیمترذغال فشرده و ذغال چینی
پودر چوب 6 تا 9 میلیمترتولید نئوپان
پودر چوب 3 تا 9 میلیمترکود کمپوست
پودر چوب 10 تا 20 میلیمترمالچ برای تزیین و جلوگیری از هدر رفتن رطوبت خاک در تابستان
ماشین آلات بازیافت چوب

ماشین آلات بازیافت چوب

ماشین آلات خط تولید خاک اره

چیپر ( دیسکی و درامی )

آسیاب تلفیقی ( قابل استفاده برای هر نوع چوب خیس و خشک و الیافی و … ).

سیستم فیلتراسیون و انتقال مواد و سیکلون

سیستم بسته بندی

در ادامه به بررسی یک به یک هریک از ماشین آلات فوق می پردازیم :

مرحله اول : چیپر ( دیسکی و درامی )

اولین مرحله در سیستم بازیافت چوب استفاده از دستگاه چیپر به منظور کاهش حجم چوب و تبدیل چوب به قطعات 3 تا 5 سانتی متری  می باشد.

 

 

به طور کلی چیپس کردن چوب باعث کاهش حجم چوب تا یک بیستم حجم اولیه می باشد ) در سیستم بازیافت شاخه و سرشاخه، دستگاه های چیپر به صورت پرتابل و قابل حمل ساخته شده تا به سادگی بتوان در فضای سبز و باغات جابجا نمود.

این مدل چیپر با توجه به ظرفیت دستگاه در دو مدل هیدرولیکی و جاذبه ای (Gravity) طراحی و تولید می شوند. مدل هیدرولیکی توانایی خرد کردن انواع شاخه و سرشاخه تنه تا قطر 15 سانتی متر را دارا بوده و با منبع انرژی دیزل تولید شده و مدل Gravity توانایی خرد کردن تا سایز 10 سانتی متر را داشته و به همراه موتور بنزینی تولید می شود.

مرحله دوم : آسیاب تلفیقی

این نوع آسیاب برای اولین بار در ایران توسط تیم راشا طراحی و تولید شده است و مناسبترین دستگاه حال حاضر به منظور تولید خاک اره می باشد.

این سیستم آسیاب دارای تیغه های رنده ای ، کمباینی و چکشی انگشتی و اره ای می باشند که توانایی پودر کردن و انواع چوب حتی نوع الیافی را دارند.

این آسیاب با یک موتور 50 اسب طراحی و تولید می شود که خروجی یکدست و یکنواختی دارد.

این آسیاب دومین مرحله سیستم بازیافت چوب بوده و با تغذیه چیپس های تولید شده در مرحله قبلی توانایی تولید پودر چوب در بازه 1 تا 10 میلی متر را دارا می باشد.

مرحله سوم : سیستم انتقال مواد و فیلتراسیون

سیستم انتقال مواد با استفاده از یک فن سانتریفیوژ چمپیون باعث به وجود آمدن یک خلا در سیستم پودر کن شده و باعث انتقال مواد به داخل سیکلون شده و بدون ایجاد کمترین مقدار آلودگی و گرد و غبار با استفاده از سیستم تمام اتوماتیک بارریزی به داخل گونی های بار شده و بسته بندی می شود.

هوای خارج شده از سیکلون با استفاده ازیک سیستم فیلتراسیون هوشمند مهار شده و میزان 5 تا 10 درصد هدر رفت بار را مهار کرده و از ایجاد گرد و غبار جلوگیری می کند. 

لازم به ذکر است، بار خروجی فیلتراسیون نیز قابل استفاده بوده و در صنایعی چوب ام دی اف مورد استفاده قرار میگیرد.

سرمایه گذاری در بازیافت چوب و تولید خاک اره

سرمایه گذاری در بازیافت چوب و تولید خاک اره

سرمایه گذاری برای تولید 20 تن خاک اره در روز:

طرح توجیهی تولید خاک اره

و در کنار هزینه های مربوط به خرید ماشین آلات ، هزینه های مربوط به رهن و اجاره و یا ساخت کارگاه و کارخانه تولید خاک اره به شرح زیر می باشد:

طرح توجیهی تولید خاک اره

لازم به ذکر است در صورت اجاره کارگاه، هزینه اجاره به جمع هزینه ها اضافه می شود.

حال با در نظر گرفتن میانگین 26 روز کاری در یک ماه به بررسی هزینه های جاری طرح در یک ماه می پردازیم:

طرح توجیهی تولید خاک اره

هزینه ها جدول بالا به صورت ماهیانه در نظر گرفته شده است.

و در نهایت میزان درآمد و سود حاصل از فروش محصول فرآوری شده و  تولید شده به صورت زیر می باشد:

طرح توجیهی تولید خاک اره

تمامی اعداد و ارقام در حالت ایده آل بوده و در صورت تامین چوب در حجم 20 تن در روز، میزان تولید خاک اره و سود حاصل از فروش محقق خواهد شد.

  وزن محاسبه شده چوب  در حالت ترکیب شدن چوب خیس و خشک میباشد.(چگالی چوب ها متغییر بوده بطور مثال وزن یک گونی پوشال با یک گونی پودر چوب سنوبر خیس برابر نیست)

  در صورت استفاده از سرشاخه و ضایعات باغی حجم چوب ما بالا بوده و خوراک دهی به دستگاه دشوارتر خواهد شد و  لذا حجم تولید پایین خواهد امد.

در فرایند پودر شدن و خرد شدن چوب 3 تا 5 درصد که در اثر از دست دادن رطوبت و به صورت گرد شدن چوب پرت کار یا هدر رفت وجود دارد که در محاسبات اعمال شده است.

  هزینه های اضافی از قبیل کابل های دستگاه ها  و در صورت نیاز به تعویض تابلو برق و نصب جداگانه محاسبه شده و به عهده مشتری میباشد.