دستگاه چیپر

دستگاه چیپر

  صفحه اصلی / مقالاتدستگاه چیپر چوب

  محصولات مرتبط: [su_label type=”success”]چیپر WCH[/su_label]   [su_label type=”success”]چیپر پودر کن[/su_label]  

  دستگاه چیپر

  نویسنده : تیم راشا


دستگاه چیپر تراکتوری راشا

ماشین آلات چیپر که به آنها ماشین چوب خرد کن و یا چوب چیپس کن نیز می گویند که به منظور مقابله با آثار انبوه شدن چوب حاصل از هرس نمودن درختان در باغها و مکانهای جمع آوری پسماند شهری که میتوان به آتش سوزی و لانه سازی جوندگان و … اشاره کرد.

به طور کلی در مورد دستگاه های چیپر به دو مدل دسته بندی می شوند: چیپر های درامی (Drum Chipper) و چیپر های دیسکی (Disc Chipper) که در این مقاله به بررسی چیپر های دیسکی میپردازیم.

دستگاه چیپر ( دیسکی )

به طور کلی از دستگاه های چیپر به منظور حذف ضایعت چوبی ( ضایعات حرس شده باغات و فضای سبز شهری ) و تولید  محصول چیپس چوب و بهره مندی از محصول بازیافتی می باشند.

این محصول ارزان تولید شده در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد که از جمله آن می توان به : صنایع مقوا سازی و چسب سازی ، به کار گرفتن خرده چوب ها  در صنایع تخته سه لا و نئوپان سازی ، تولید پالت های فشرده ، تولید مالچ ، تولید کود کمپوست ، استفاده به عنوان پوشال به عنوان بستر طیور  در مرغداری ها ، و … اشاره کرد.

در این مدل چیپر ها به طور کلی از یک سیستم هیدرولیک معکوس پذیر  ( فیدرهای هیدرولیکی با قابلیت عملکرد به صورت معکوس ) به منظور انتقال متریال از قیف ورودی به سمت تیغه های دیسک، استفاده شده است.

این دیسک و تیغه های نصب شده بر روی آن ( به طور عمومی ) Mounted perpendicularly به نسبت متریال ورودی می باشند.

همزمان که دیسک حول مرکز خود می چرخد قطعات و متریال ورودی را با استفاده از تیغه هایی که روی آن نصب شده ، تبدیل به چیپس چوب می کند.

از ویژگی های این دستگاه چیپر ( به طور عمده برای چوب های 7 تا 12 اینچ ) ی توان به ساختار و استراکچر بهینه ، قیمت مناسب ،کارکرد بهینه ، مصرف انرژی پایین تر ( به نسبت چیپر های درامی ) ،ظرفیت بالا ، یکنواختی و کیفیت محصول خروجی و … اشاره کرد.

چیپر دیسکی محصول شرکت راشا

( لازم به ذکر است دستگاه چیپر ( مدل دیسکی ) شرکت راشا در سه سایز در سایز های 6 ، 10 و 15 سانتی متری با موتور های بنزینی و تراکتور گرد و دیزلی مطابق سفارش و نیاز مشتری طراحی و تولید می شوند، برای اطلاعات بیشتر از این دستگاه اینجا کلیک کنید )

اصول کارکرد دستگاه های چیپر دیسکی ( مزایا دستگاه چیپر دیسکی )

  • استفاده وسیع در صنایع مختلف 

از این دستگاه های چیپر ( چیپر پودر کن ) در صنایع کاغذ سازی و همچنین قابل استفاده در ابتدای خطوط تولید ذغال (Charcoal line production ) و همچنین در خط تولید پالت فشرده و خطوط تولید ام دی اف و … مورد استفاده قرار می گیرند.

  • تولید شده با متریال کیفیت بالا

به طور کلی دستگاه های چیپر شرکت راشا تولید شده با فولاد کربنی منگنز که به شدت در برابر خوردگی مقاوم بوده و دارای طول عمر طولانی می باشند .

همچنین برای اولین بار در ایران تیغه هایی متناسب با خواص فیزیکی و مکانیکی چوب تولید نموده است که علاوه بر استحکام بالا نسبت به سایش دارای مغز نرم می باشد.

این عامل سبب افزایش طول عم تیغه در مقابل تنش ناگهانی می شود. فولاد منحصر به فرد استفاده که دارای دو لایه سخت رویی  و یک لایه نرم میانی می باشند که دارای خواص ذکر شده می باشند.

  • هزینه پایین 

به طور کلی در مورد دستگاه های چیپر دیسکی به نسبت دستگاههای درامی دارای استهلاک پایین تری می باشند. این عامل باعث صرفه جویی در هزینه خرید و نگهداری را نتیجه می دهد.

( هزینه نگهداری و لوازم جانبی و خدمات کاهش می یابد)

ظرفیت دستگاه چیپر ( دیسکی )

همانطور که ذکر کردیم دستگاه های چیپر شرکت راشا در سایز ها وظرفیت های متفاوت به سفارش مشتری ارائه می شوند.

در همین راستا ظرفیت دستگاه ها با افزایش سایز قطر ورودی نیز افزایش می یابد. ولی برای هر دستگاه نمی توان ظرفیت دقیقی اعلام کرد.

به طور کل این موضوع درمورد تمام چیپر های تولید شده در تمام جهان صادق می باشد که عواملی چون چنس چوب ورودی ، رطوب چوب ورودی ، نوع چوب (Hard wood) و نوع موتور دستگاه و … در ظرفیت خروجی دستگاه تاثیر گذار می باشند.

دستگاه های چیپر در مصارف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند از موارد استفاده این دستگاه هها می توان به خرد کردن انواع چوب ، ساقه محصول ، هیزم ، کاج ، درخت های ضایعاتی ، بامبو .. و با استفاده از دستگاه چیپر می توان پس از هرس نمودن شاخ و برگ و خاشاک تر و خشک درخت ها ، چیپس چوب تولید نمود.

دستگاه چیپر چوب

یکی از مهم ترین مصارف چیپس چوب ، منبعی غنی برای بهبود خاک به شمار می رود. به این صورت که با ایجاد سایه بر روی خاک و جلوگیری از رسیدن نور به دانه های علف هرز مانع رشد آنها می گردد.

علاوه بر آن این محصول با ایجاد یک لایه طبیعی بر روی خاک رطوبت خاک را حفظ نموده و باعث صرفه جویی در مصرف آب می گردد و می تواند به عنوان لایه پوششی برای جلوگیری از تماس محصولاتی همچون توت فرنگی با کود و خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

چیپس چوب تولید شده

  محصولات مشابه


پودر کن


ماشین آلات کشاورزی

چیپر شردر 


ماشین آلات کشاورزی

قطعه کن چوب


ماشین آلات کشاورزی